Kronika parafialna - 2018 r.

STYCZEŃ

6 stycznia - Orszak III Króli

Po raz pierwszy w naszej parafii został zorganizowany Orszak III Króli. Maryja z Józefem wraz z aniołami przebyli całą drogę bryczką uroczyście jadąc ulicami Cieksyna, a za nimi szła reszta zgromadzonych wiernych. Wszystkie dzieci, a nawet i dorośli przebrali się za różne postaci, w tym aniołki i pasterzy. Mieli naprawdę wielką frajdę. Następnie wszyscy udaliśmy się na Eucharystię, podczas której do naszej wspólnoty dołączył nowy członek. Po Mszy św. na wiernych czekał poczęstunek- herbata i ciasto.

FILM 

galeria

 

9 stycznia - Charytatywny Bal Karnawałowy

Dnia 9 stycznia odbył się pierwszy charytatywny Bal Karnawałowy, którym pomysłodawcą był ks. wikariusz oraz ks. proboszcz. Była to pierwsza tego typu impreza, która miała bardzo pozytywny odbiór. Dochód z tej imprezy został przeznaczony na wyjazd wakacyjny młodzieży.

 

LUTY

11 lutego - Odpust Ku czci św. Doroty

Jak co roku w naszej parafii obchodziliśmy odpust ku czci Św. Doroty. Każdy Parafianin otrzymał symboliczne jabłko.

 

MARZEC

16-18 marca - Rekolekcje Wielkopostne

W dniach od 16 do 18 marca w naszej parafii były prowadzone przez księdza rekolekcjonistę Rekolekcje Wielkopostne. Był to czas przygotowujący nas do jak najlepiej przeżytych Świąt Wielkanocnych.

Podczas Rekolekcji i nie tylko, były również sprzedawane palmy oraz ozdoby wielkanocne, z których dochód przeznaczony był na wyjazd wakacyjny.

 

KWIECIEŃ

3 kwietnia - 50-lecie urodzin proboszcza Ks. Ryszarda Kolczyńskiego

Dnia 3 kwietnia nasz proboszcz Ks. dr. Ryszard Kolczyński obchodził jubileusz 50 - lecia urodzin i imienin . W jego intencji została sprawowana Msza Święta, podczas której przedstawiciele grup parafialnych życzyli Księdzu Proboszczowi wielu łask Bożych i błogosławieństwa Matki Bożej.

 

28 kwietnia - Odnowienie Przyrzeczeń Chrzcielnych

28 kwietnia uczniowie klas IV odnowili Przyrzeczenia Chrzcielne w obecności rodziców i chrzestnych. 

 

MAJ

13 maja - Pierwsza Komunia Święta

Dnia 13 maja uczniowie klas III przyjęli pierwszy raz prawdziwe Ciało i Krew Pana Jezusa pod postacią chleba i wina. Pamiętajmy, że Pierwsza Komunia Święta jest ważnym wydarzeniem nie tylko dla przyjmujących i ich rodzin, lecz również dla całej wspólnoty parafialnej.

 

31 maja - Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

W naszej parafii 31 maja obchodziliśmy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, inaczej mówiąc Boże Ciało. Po uroczystej Mszy Świętej,odbyła się procesja, podczas której kapłan z Najświętszym Sakramentem przeszedł po ulicach naszej parafii. Procesja zatrzymywała się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane były fragmenty czterech Ewangelii.

galeria

 

CZERWIEC

3 czerwca - 25- lecie Kapłaństwa ks. Proboszcza Ryszarda Kolczyńskiego

Dokładnie 25 lat temu 3 czerwca ks. Proboszcz Ryszard Kolczyński powiedział Panu Bogu TAK! i przyjął święcenia kapłańskie. Z tej okazji właśnie 3 czerwca wszystkie wspólnoty i parafianie zostali zaproszeni na Mszę Świętą z udziałem ks. Proboszcza, aby świętować tę piękną rocznicę.

galeria

 

25 czerwca-2 lipca - Wyjazd dzieci i młodzieży na parafialną kolonie

25 czerwca 40 osobowa grupa wyruszyła na parafialne kolonie do Białego Dunajca. Każdy dzień był pełen wrażeń, nie było czasu na nudy. Grupa zwiedzała różne sanktuaria, atrakcje turystyczne między innymi Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem, Gubałówkę czy Termy Chochołowskie. Codziennie była odprawiana Msza Święta, podczas której grupa brała czynny udział, chociażby poprzez śpiew czy czytanie Słowa Bożego. Świętowane były również urodziny Amelii, Piotra, Alicji oraz imieniny Ks. Piotra. Oprócz zabaw i integracji, nie zabrakło czasu na modlitwę. 2 lipca niestety wyjazd dobiegł końca, ale za to wszyscy wrócili z uśmiechem na twarzy i wypoczęci :).

galeria

 

SIERPIEŃ

3 sierpnia - W pierwszy piątek miesiąca wieczorna Adoracja Najświętszego Sakramentu

Od sierpnia b. r. w każdy pierwszy piątek miesiąca odbywa się wieczorna Adoracja Najświętszego Sakramentu. Czynny udział bierze w niej formacja Laboratorium Wiary z ks. Piotrem na czele, przygotowując pieśni, czy też rozważania na każdą Adorację. 

 

6 - 15 sierpnia - Duchowa pielgrzymka wspólne modlenie się przy wizerunku Pani Jasnogórskiej

Sierpień jest to czas, różnych pielgrzymek do wielu sanktuariów. Jest jedno miejsce szczególnie dla nas ludzi wierzących - Jasna Góra w Częstochowie. Jest to Duchowa Stolica, gdzie wielu pątników podąża, aby zanieść przed oblicze Maryi swoje intencje, które noszą w swoim sercu. Wielu parafian z różnych racji, nie może uczestniczyć na pielgrzymim szlaku. Dla tego od 6 do 15 sierpnia o godzinie 21:00, nasza wspólnota parafialna gromadzi się przed wizerunkiem Pani Jasnogórskiej, na pielgrzymce duchowej, aby wspierać modlitwą pątników w ich trudzie pielgrzymowania. Jednocześnie prosząc w swoich intencjach, które każdego dnia oddajemy Maryi. Matko Boga i Matko nasza módl się za nami.

galeria

 

19 sierpnia - Odpust Ku czci św. Rocha

Dnia 19 sierpnia w naszej wspólnocie parafialnej odbył się odpust ku czci św. Rocha - patrona parafii. O godzinie 12:00 uczestniczyliśmy w uroczystej Mszy Świętej i kazanie wygłosił ks. Piotr Gadomski. Po Eucharystii odbyło się wystawienie Najświętszego Sakramentu, przed którym została odczytana litania do św. Rocha. Następnie odbyła się procesja z Najświętszym Sakramentem wokół Kościoła i otrzymaliśmy uroczyste błogosławieństwo.

galeria

 

WRZESIEŃ

7 września - Wieczorna Adoracja Najświętszego Sakramentu w pierwszy piątek miesiąca

 

13 września - Peregrynacja relikwii św. Stanisława Kostki

13 września odbyła się peregrynacja relikwii św. Stanisława Kostki. Wraz z dziećmi i młodzieżą ze szkół z Cieksyna i Dębinek modliliśmy się do Patrona młodych o wstawiennictwo i wypraszanie potrzebnych łask. Święty Stanisławie Kostko- módl się za nami.

galeria

 

15 września - Wyjazd dzieci i młodzieży do Rostkowa

Jak co roku z naszej parafii wędrujemy do miejsca, gdzie urodził się i mieszkał św. Stanisław Kostka. W tym roku na pielgrzymkę szlaku 15 września udaliśmy się grupą dzieci i młodzieży liczącą 45 osób. Mimo różnorodnej pogody humory nam dopisywały. Nie zabrakło nam sił, aby śpiewem i modlitwą kierować nasze intencje Bogu przez wstawiennictwo św. Stanisława Kostki.

galeria

 

PAŹDZIERNIK

Wspólne odmawianie Różańca

5 października - Wieczorna Adoracja Najświętszego Sakramentu w pierwszy piątek miesiąca

 

6 października - Wyjazd młodzieży na Stadion Młodych

Dnia 6 października grupa 10 osobowa wybrała się do stolicy na Stadion Narodowy. Tego dnia Stadion Narodowy zamienił się w Stadion Młodych. Pojechaliśmy tam aby przez 12 godzin wielbić Boga z tysiącem młodych ludzi po przez śpiew, modlitwę. Wysłuchaliśmy świadectw zaproszonych gości oraz koncertu zespołów chrześcijańskch.  W każdej chwili mogliśmy skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania, a także wziąć udział w adoracji Najświętszego Sakramentu. Wieczorem odbyła się Eucharystia. Na koniec spotkania był pokaz rysowania z piasku. Wszyscy byli bardzo zadowoleni, że mogli tak spędzić czas.

galeria

 

26-27 października - Pielgrzymka do Częstochowy

W dniach 26 i 27 października wraz z grupą parafian udaliśmy się do Częstochowy. Odwiedziliśmy po drodze Sanktuarium w Gidlach i Niepokalanów. By to czas modlitwy poprzez udział w Eucharystii przed Cudownym Obrazem Pani Jasnogórskiej, odprawienie drogi krzyżowej na Wałach Jasnogórskich, wspólnej modlitwy różańcowej i koronki do Bożego Miłosierdzia. Ale także wspólnej integracji, po przez śpiew i zabawę. Wszyscy spędziliśmy miło czas.

galeria

 

LISTOPAD

1 listopada - Wszystkich Świętych

Dnia 1 listopada o godzinie 11.30 odbyła się Msza Święta na naszym parafialnym cmentarzu. Wszyscy razem modliliśmy się o wszystkich zmarłych, którzy spoczywają na naszym cmentarzu. W Mszy Świętej przewodniczył i kazanie wygłosił nasz Ksiądz proboszcz Ryszard Kolczyński. O godzinie 19.00 wraz z wiernymi, który przybyli na cmentarz odmówiliśmy wspólnie różaniec za zmarłych.

galeria

 

4 listopada - Konkurs na najładniejszy różaniec

Dnia 4 listopada odbyło się rozstrzygnięcie konkursu na najładniejszy różaniec. Wybrano i nagrodzono trzy najpiękniejsze różańce. 

 

6 listopada - Wizyta kanoniczna Biskupa Piotra Libera

Dnia 6 listopada odbyła się wizytacja kanoniczna oraz bierzmowanie. Podczas wizytacji ksiądz Biskup odwiedził Szkołę Podstawową w Dębinkach, gdzie zostało zaprezentowane przedstawienie z okazji święta szkoły. Na koniec spotkania dzieci dostały na pamiątkę- obrazek z ich patronem Św. Stanisławem Kostką. W trakcie wizytacji Biskup odwiedził chorych, a także modlił się Koronką do Bożego Miłosierdzia w intencji zmarłych na naszym cmentarzu parafialnym. Ksiądz Biskup Piotr Libera spotkał się także ze wszystkimi grupami parafialnymi. Na koniec wizytacji o godzinie 17.00 odbyła się Msza św. wizytacyjna sprawowana przez Biskupa Piotra Liberę z udzieleniem Sakramentu Bierzmowania naszej młodzieży. 

galeria

FILM 

 

11 listopad - Obchody 11 listopada

Po uroczystej Mszy Świętej dzieci zaprezentowały przedstawienie z okazji setnej rocznicy Odzyskania Niepodległości.

FILM

galeria

 

24 listopada - III rocznica Nawiedzenia Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej

W dniu 24 listopada w naszej wspólnocie parafialnej obchodziliśmy trzecią rocznicę Nawiedzenia Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Nasze wspólne czuwanie rozpoczęliśmy od Eucharystii, którą sprawował Ks. Proboszcz o godzinie 19.00. Po Mszy Świętej wraz z grupą parafian wystawiliśmy sztukę teatralną pt. ,,Wesele w Kanie Galilejskiej - Wstawiennictwo Maryi". 


GRUDZIEŃ

9 grudnia - Wizyta Świętego Mikołaja

Na Mszy Świętej o godzinie 10 gościliśmy św. Mikołaja, który przybył do dzieci i najmłodszych z prezentami. Każde dziecko otrzymało słodycze oraz zaproszenie na urodziny Pana Jezusa.

galeria

14 - 16 grudnia - Rekolekcje Adwentowe

W naszej parafii od dnia 14 do 16 grudnia odbywały się rekolekcje adwentowe, które poprowadził ks. Michał Podgórski. Był to czas, w którym każdy z osobna mógł odbyć osobistą refleksję, poświęcić więcej czasu modlitwie - indywidualnej, ale również wspólnej w rodzinie.

25 grudnia - Urodziny Pana Jezusa

Po Mszy Świętej o godzinie 10 na wszystkich wiernych czekał urodzinowy tort. 

galeria Pasterka

 

27-29 grudnia - Roznoszenie wody święconej i kredy z kadzidłem